Forum

Vlajko
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Feb 18, 2016 9:45 pm

Re: sa obala Dunava - plavo

Ned Maj 27, 2018 9:47 pm

Lepa panorama, mislim da ti je levi deo gde su kuce pa sve do posle ovog mladog drvceta visak, ostalo super.
Flickr: https://www.flickr.com/photos/132390555@N07/
Instagram: https://www.instagram.com/xyz_images/
Bilo kakva upotreba sadrzaja nije dozvoljena bez mog pismenog odobrenja / Do not use any media without my written permission

Oldtimer
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 6:19 am
Kontakt:

Pon Maj 28, 2018 3:59 am

zook odlična fotografija i odlično obavljen posao u PS-u a objektivi Зделано в СССР su se lepo pokazali. Fotografija mi se dopala zbog lepog pejsaža koji odiše širinom prostora i mirom krajolika. Vredi otići još jednom! Pa i više puta, naravno! 

zook
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Okt 26, 2017 6:49 pm

Sre Jan 09, 2019 7:53 am

Јављам се после дужег одсуства са форума и наравно желим свима да прво пожелим сретну и успешну Нову годину.
За почетак ове године један јучерашњи снимак са повратка са одмора, моја омиљена стена врх Трескавац, на левој обали Дунава, у Влашкој.
Да није било снегом "опрљеног" виса изнад стене, који је обезбедио додатни контраст и кристално прозирног и осунчаног јутра, после недељу дана оловних облака, не бих се ни зауставио да фотографишем. Положај тачно изнад Лепенског вира, тако да је добијена центарлна перспектива.

На основу суботњих разговора са појединим члановима форума постављам и оригинални снимак, како би се приказало учињено. RAW формат је претрворен у JPEG без икаквих интервенција сем у довођњу на величину обрађеног снимка, у овом случају на 72dpi и 2000 пиксела по дужој страници.
Prikačeni fajlovi
DSCF2949 predeo 2019.jpg
X-T20, ZEISS Touit 2,8/12, 1/250, f11, ISO320, iz ruke
DSCF2949 predeo 2019.jpg (1.21 MiB) Pogledano 65 puta
DSCF2949 as RAW.jpg
DSCF2949 as RAW.jpg (945.78 KiB) Pogledano 65 puta

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Sre Jan 09, 2019 8:58 am

Sta si zeleo da postignes ovom obradom, kako si zeleo da predstavis ovaj motiv posmatracu ?
Uz malo drugaciji pristup sve ovo moze da izgleda dosta vedrije, sa boljom kolor dinamikom, dinamikom svetla (probao sam na ovom prilozenom raw jpg-u), ovako je dosta sumorno, tamno, kontrastno, i gde treba, i gde ne treba, zato pitam na koji nacin si zelo da predstavis moitiv.
Ono najvaznije ovde je izostalo, slektivna obrada glavnog motiva, da ga na neki nacin istaknes u odnosu na negativni prostor, a glavni motiv je ako sam dobro shvatio ovaj vrh po sredini kadra ? U ovoj sirni trebao si mnogo vise paznje da posvetis glavnom motivu, zaprvo odnosu glavnog motiva i negativnog prostora.
Na sveo ovo sto sam napiso pre citanja stavite jedno veliko MISLIM, jer meni je malo bezveze da sve sto kazem pocinjem sa mislim, jer da ne mislim, i da ne mislim tako kako sam napisao ne bi to ni napisao :P

Oldtimer
Prijatelj sajta
Kontakt:

Sre Jan 09, 2019 2:48 pm

Zook dobrodošli nazad u Beograd medju fotografe! Dopada mi se fotografija, ono par malenih (srpskih!) kuća na rumunskoj strani Dunava dočarava o kom prostranstvu se radi. Fini su mi ti crveni detalji, ma kako sićušni, lepo se ističu na fotografiji. Lepa fotografija, čak i kad oduzmem dozu subjektivnosti, jer i sam, kako znate poznajem i volim ovaj kraj.I mislim da ideja "pre i posle" uopšte nije loša! Nastavićemo diskusiju na tu temu u subotu. 

zook
Prijatelj sajta

Pet Jan 11, 2019 11:27 am

У суштини нисам претерано задовољан како је све испало.
Иако од места снимања до врха стена има бар 2км, а река је овде широка 500-600м, на лицу места све делује блиско, готово да се може добацити каменом, стена се диже моћно, величанствено, високо изнад посматарача, улива стахопштовање... Све то са 12-ом, која је била намонтирана на апарату, отпада, све делује далеко, небитно, у истој равни... Ово сам схватио тек код куће када сам отворио снимак на рачунару, па рекох да баш не пропадне сасвим... На -6 степени и северним ветром који кроз клисуру додатно убразава све је морало да се одради у неколико минута и није било времена за дубља промишљања!
Снимао сам ово и са 40-ом и у другим условима, али је кадар ужи па се ни тако не добија жељени утисак. Закључак је да треба пробати са жижом 25-30мм сићи до обале (пут је неких двадесетак метара изнад) урадити пар панорамских снимака, спојити и одвојити жељени кадар... Неком другом приликом и са интерсантнијим светлосним и атмосферским условима...уз неки филтер...
Обрадом сам се задовољио да приказано буде што ближе ставрним бојама.. небо, вода, мислим да сам успео... да умањим плаветнило у перспективи... да ли је могло и другачије (боље) вероватно.. мало сам нагласио контарст намерно како би истакао рељеф.
Уз масна црвена слова у врху фотографије Поздрав из..... била би солидна разгелдница, боља од већине које се нуде на тфафикама ..  :)

zook
Prijatelj sajta

Pet Jan 11, 2019 11:40 am

Да, нажалост те кућице су изникле у последње време након пријема у ЕУ и мртва је трка у маштовитости дивљих градитеља са обе стране реке да униште простор! Нислим да су нас комшије у задње време прешишале у том погледу и обликовно и количински... готово да жалим за временом Чаусескуа када су ту биле само граничарке чеке са којих су војници пуцали на оне који су препливавали Дунав или зими претчавали преко леда.

Oldtimer
Prijatelj sajta
Kontakt:

Pet Jan 11, 2019 12:32 pm

Zook  ma ne budite toliko samokritični! Nije to loša fotografija. Vas je malo i nebo izdalo, sa onim tragovima od oblaka...da ih je bilo više, eto i sasvimn drugačije fotografie. 

nesas
Prijatelj sajta
Pridružio se: Pon Avg 08, 2016 10:30 pm

Pet Jan 11, 2019 4:42 pm

Pozdrav Zook, dobro nam se vratio. Što se tiče fotografije sve ti je rečeno, uradio si to što si mogao. Jedino ako ovo nije 16:9 primeni na štetu praznog neba. 

>