Forum

DusanDjakovic
Registrovani član
Pridružio se: Pet Okt 26, 2018 12:48 am

Portreti-Dušan

Pet Nov 09, 2018 1:43 am

Portreti i generalno fotografisanje ljudi je deo fotografije u kome sam najtanji sa znanjem. Fali znanja kako u samom fotografisanju tako i u obradi pa evo jedne moje teme u kojoj cu kaciti neke moje radove kako bi od vas dobio smernice, savete i kritike.

Na ove dve prve fotografije meni smeta ovaj kajis od torbe koji je uvrnut (najbolje bi bilo verovatno da nema uopste ni torbe) na zalost to sam tek primetio kad sam pregledao fotografije na racunaru, kao i ovaj neki ruzan deformitet koji je nastao naslanjanjem na ovaj istureni deo kod prozora
Prikačeni fajlovi
du.da-00813.jpg
du.da-00813.jpg (494.16 KiB) Pogledano 56 puta
du.da-00815.jpg
du.da-00815.jpg (354.88 KiB) Pogledano 56 puta

Oldtimer
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 6:19 am
Kontakt:

Re: Portreti-Dušan

Pet Nov 09, 2018 5:09 am

Dušane dobrodošli na forum! Što se fotografije tiče, i sami ste rekli šta uočavate kao negativno. Medjutim ima i dobrih stvari, nema senki preko lica, na primer, a to je jedna od čestih grešaka. U svakom slučaju, krupni plan je mnogo dopadljiviji. Samo nastavite, imaćete dobre fotografije, a mi prijatno druženje.

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Pet Nov 09, 2018 8:16 am

Ako ovako nastavis sa ovako analitickim pristupom brzo ces popraviti svoj rad... Obicno autori ne uspevaju da primete detalje koji nisu dobri,a detalji su veoma bitni, jer ko nauci sebe da vidi detalje nesto krupnije mu sigurno nece promaci.
Kada skontas portrete na pravi nacin kroz dobar donos negativnog prostora i modela, dobar balans boja, elemanta u kadru narocito ako je siri kadar, kako postaviti modela u odonosu na negativan prostor, postaviti do najsitnijeg detalja da niko tome ne moze da nadje zamerki, kako snimiti pravi trenutak u tom postavljenom kadru, trenutak spontanog izraza lica, emoceije, kada sve to na svakoj fotografiji bude dobro a ti budes znao zasto je dobro, sve ostalo sto budes radio u fotografiji postace boza... Sve ostalo je daleko jednostavnije napraviti da bude jednako dobro kao dobar portret, jer sve se u sustini svodi na isto, glavni motiv, odnos glavnog motiva i negativnog prostora, i kako kadriranjem i obradom kroz taj odnos napraviti dobru fotografiju, jer fotografija je najprostije receno upravo to, a po mom misljenjiu kao i za sve u zivotu sto zelimo da naucimo treba prvo krenuti od te sirove osnove da bi se vremenom osnova nadogradijiovala, i da bi se doslo do dobrih rezultata.

Svojevremno kada sam pocinjao da se bavim fotografijom, a to nije bilo odavno, ima 4god, dobijao sam razne savete usko vezane za fotkanje portreta... Jeda od nejabesmislenijih saveta koji se cesto ponavlja je "fotkaj svoju suprugu kada te ona ne vidi" meni je jasna ponta tog saveta, poenta je uhvatiti sponatane trenutke na fotografiji i to je super, ali je savet malo besmislen... Kako fotkati nekoga da te ni vidi ? Cime ? Tu sam ja tu je kemera, jedino da uzmeme 600mm objektiv sa konvertorom pa da se sunjamo negde u blizini ka paparaco da me ne bi videla i da ne bi znala da je pred kamerom :P Tako da ta prica nema nekog smisla, a vecina tih fotografija nastalih po sistemu "aj ti sad tu vataj zjale radi nesto a ja cu da fotkam" zaparavo ninasta ne lici sem ako se slucajno na namesti sve ovo sto sam gore pomenu da treba da bude u dobrom odnosu, balansu... Kad je vec tako zasto onda mlatiti praznu slamum... Lepo pre nego sto izaberes mesto gde zelis nekoga da fotografises malo analiticki prouci taj kadar, dali odgovara, sta je u tom kadru dobro a sta moze obradom da se koriguje, razmsli kako najbolje da postavis modela u kadru, kako model treba da izgleda, detalji na modelu, kakav se izraz lica uklapa u kadar koji si zamislio... To se zove rezirana, aranzirana fotografija u kojoj je sve pod tvojom kontrolom sem izraza lica i emocije modela, taj detalj ne moze da se rezira vec treba kroz razgovor sa modelom da se "izazov" i da se ulovi najcesce kroz vise snimaka.

Sve ovo samo da vezabas uspeces da napravis dobre rezultate, ali ako na sve to dodas malo pravog znanja onda ces napraviti odlicne rezultata taman da si najveci antitalenat za fotografiju, umetnost. Polazna tacka sto se tice znanja odgovorno tvrdim treba da bude u teoriji umetnosti... Teorija umetnosti svakoga pa i najveceg anti talenta moze da nauci kadriranju, i kako raditi sa bojama...  Opet ako sve uporostimo i sebe rasteretimo tudjih opisrnih naklapanja i filozofirnja, u najvecoj meri bezveznih net tutorijala, jos samo jedan element je potreban dobro da razumemo da bi smo uvek imali dobru fotografiji, jedan ali pored kadriranja najbitniji, a to je svetlo, od svetla zavisi sve sto je lepo na fotografiji, neki od najvaznijih likovnih elemenata, boje, i odnos tamno svetlo.

Kada napravis dobar kadara ne terenu, sa dobrim svetlom, sve to u skladu sa idejom kojom si se vodi pre nego sto okines i zabelezis kadar, osta je samo jos obrada... Vecina u startu potrazi pomoc u net tutorijalima, sto je naranvo najcesce pogresno... Pre net turorijala treba razumeti sta se zapravo radi obradom, zasto nesto treba krigovati, potrebno je osnovno znanje o bojama, odnosu boja, kolor semama, i kako iskoristiti boju kao element kompozicije kadara... To su osnove koje mogu da se nauce samo kroz procavanje teorije umetnosti, net tutorijali o tome ne govore, a upravo je to znaje koje treba da se nadogradijue pre svega kroz praktican rad, a kada je osnova dobra, i net tutorijali ne mogu da skode, jer lako prepoznamo sta vredi, a sta je naklapanje nekih koji misle da to sto govore i rade nesto vredi... 90% toga sto vidimo na netu samo je dobro upakovano. a zapravo je suplja prica, treba to prepoznati, zato je bitno sticati pravo znanje, pre svega izgraditi dobru osnovu na pravom gradivu, konstantno i cesto primenjivati steceno znanje kroz praksu, jer torije vredi samo ako umemo da je primenimo prakticno.

I na kraju ovog izlaganja kojim nista nisam reko o postvaljenim fotografijama, jer to ti nesto mnogo ne bi pomoglo (zaprvao nije bas da ti ne bi pomoglo, ali o tome nekom drugom prilikom), sve ovo sto sam pomenu u ovako jednostavnoj formi bitno je da se savlada i vremenom nadogradjuje, a kada to ide pravilnim smerom na pravilan nacin se razvija osecaj za estetiku, individualni osecaj za estetiku, drugi i ne postoji, a taj individulani osecaj za estetiku daje licni pecat svemu sto radimo, a ne glupava ideje za kojom vecina u startu poleti, ideja o tome kako ce sad bas on da pravi nesto sto ima licni pecat, da bude prepoznatljiv itd, a osnova za to je kupio sam kemru i poceo da fotkam, sa 0 znanja, i razumevanja sta je zapravo fotografija, i umetnost, zasto su, i kako neraskidivo vezani, i zasto je svaka fotografija zapravo umetnost u manjoj ili vecoj meri :)

Vlajko
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Feb 18, 2016 9:45 pm

Pet Nov 09, 2018 6:12 pm

Neso uze mi rec iz usta...hhahaa
Ja posle tebe nemam sta da dodam osim da Dusanu pozelim dobrodoslicu i nadam se lepom i prijatnom druzenju, svako dobro! :)
Flickr: https://www.flickr.com/photos/132390555@N07/
Instagram: https://www.instagram.com/xyz_images/
Bilo kakva upotreba sadrzaja nije dozvoljena bez mog pismenog odobrenja / Do not use any media without my written permission

nesas
Prijatelj sajta
Pridružio se: Pon Avg 08, 2016 10:30 pm

Pet Nov 09, 2018 9:14 pm

Dušane dobro nam došli :)

>