Forum

DarkoD
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Maj 19, 2016 1:09 pm

Novi FF dslr

Ned Jun 24, 2018 1:48 pm

Pozdrav drustvo kao sto pise u temi treba mi mala pomoc oko izbora fotica, htio bih da predjem na ff canon. E sad imam dilemu da li bolje tijelo a nesto slabiji objektivi ili obratno. Mislim se izmedju 5d3 i 6d vjerovatno onog 1 jer mi se dvojka ne cini nesto puno boljom a dosta para razlike. Za pocetak bih ako uzmem 6d kupio 16-35 2.8 ii L i portretnu 85icu vj f1.8, e sad to je neka milimetraza koja mi sada treba, ali uz 5d bih morao ici na nesto slabije objektive zbog budzeta
Eto toliko nadam se da sam jasno ovo pitao
Hvala na pomoci

pucko
Registrovani član
Pridružio se: Uto Avg 08, 2017 10:49 am

Re: Novi FF dslr

Pon Jun 25, 2018 5:00 am

ja bi uvek isao na bolje objektive, cini mi se da je daleko vidljivija razlika izmedju dobrog i solidnog, za razliku od aparata gde ta razlika nije tako vidljiva na fotkama. A drugo, objektivi su ti dugotrajniji od aparata

ivicasu
Prijatelj sajta
Pridružio se: Uto Jul 25, 2017 11:05 am

Pon Jun 25, 2018 6:11 am

6D je jako dobar aparat, neki čak kažu da ima bolje fajlove od 5D mkIII (nisam canon korisnik pa nisam išao u dublju analizu, ali kolege tako kažu). Ako ti ne trebaju prednosti 5D-a (dodatni slot za kartice, brzina, brža sinhronizacija sa blicem, zaptivenost itd...), 6D će ti odlično završavati posao, uz bolja stakla naravno i bolje :D . PS Odabir stakala ti je odličan ;)
Nikon D750 + 12-24 F4 + 35mm F2D + 50mm f1.8G + 70-200 f4 VR + SB-900 + YN568

https://www.flickr.com/photos/ivica-vojnic/

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Pon Jun 25, 2018 8:27 am

Ako ti treba za pejzaze nema potrebe da ides na f2.8, ta blenda kosta a nije potrebna za pejzaze + ostrina je na strani f4 verzije... Canon EF 16-35mm f/2.8L III to je vec druga prica, daleko je bolji po svemu od predhodnih verzija 16-35mm, i 2~3 puta skuplji... Verujem da mozes da nadjes 16-35 f4 polovan za male pare, to su objektivi koji nisu arceni po svadbama tako da je vecina dobro ocuvana.
85 f1.8 svakako je odobar izbor, ali nije bas idealan za fotkanje cele figure, tako da razmisli o nabavci 135 f2 L za fotkanje cele figure, imaces bolji bokeh.

6D ima zanemarljivo bolji iso, i nesto losiji po malo nepredvidiv AF u odnosu na MK3... AF nekad ume bas da zabrlja, ipak to nije tako izrazeno i toliko losije u odnosu na MK3, a to da je nesto losiji AF mog bi da primetis tek ako intezivno kristis obe kamere... Ovo sto sam napisao vezano AF iskustvo je jednog mog poznanika koji je dugo koristio ta dva tela uporedo... O 6D II nemoj ni da razmisljas, DR uzasan a pevise kosta, sve ostale prednosti u odnosu na 6D vecini nista ne znace, foto amaterima bas nista.

Sve u svemu, bilo koja kamera sa FF senzorom, sa sto boljim, a za portrete i brzim objektivama, daleko je bolji izbor od kombinacije top kamera i prosecni objektivi.

Marko
Administrator
Pridružio se: Pon Jan 04, 2016 5:46 pm

Pon Jun 25, 2018 12:31 pm

Ljudi su vec odgovorili, a posto imam vecinu tih stvari koje pominjes, mogu samo da potvrdim vecinu stvari koje su rekli.
Kad ljudi biraju sistem, a kamoli kameru istog proizvodjaca, preporucio bih im da prvo izaberu odgovarajuce objektive koje zele (ne samo sta bi odmah kupili, nego sta im je plan za dalje), pa tek onda kameru ili sistem.
16-35 f/4 je ubedljivo bez premca najbolja wide angle "budzet" varijanta u fotografskom svetu, ne samo u Canon svetu. Imam ga, presao sam sa 17-40 na njega i ne mogu manu da mu nadjem. Sve mu je savrseno, objektiv bez mane. Neuporedivo bolji IQ od 16-35 f/2.8 II. Iskreno, ne vidim potrebu za 2.8 blendom za landscape, posto ionako sve fotkas na manjim blendama. Za plici DOF, postoje drugi objektivi... Mozda jedino za astro fotografiju (negde gde 6d briljira) moze tih 2.8 da pomogne, ali problem je sto taj objektiv nije bas dobar ni u tom segmentu (16-35 f2.8 II), jer nije dovoljno ostar po krajevima na potpuno otvorenoj blendi, ima jako mnogo COMA aberacija itd... Za Astro, bolje nego drugo resenje. Kao dodatni plus, na 16-35 F/4 imas i IS, koju uopste ne treba zanemariti.

85 1.8 za pare koje moze da se nadje je odlican objektiv. Ako ti ne smeta razlika u zizi i imas da se protegnes za malo vise para, takodje bih preporucio 135 f/2. Sa 135, imaces problema sa slikanjem unutra, predugacak je za fotkanje ljudi u zatvorenom. Sa druge strane, imas plici DOF sa slicnim kadrom, a bokeh spada u onu grupu magicnih, poput najboljih fiksnih prajmova koji postoje na trzistu, samo za mnogo manje para. Problem je sto se ovaj objektiv tesko nalazi polovan, posto niko nije lud da ga prodaje... Imam ga, ostar, brz AF.. bez mane.

Na kraju, 6d vs 5d3. 5d3 je svakako dosta bolja kamera.
Prednosti 6d:
- Manje shuma pri duzim ekspozicijama (takozvani long exposure noise)
- Nesto ostrija fotka zbog slabijeg low pass filtera
Ove prednosti su u kategoriji teoretskih, th. jedva vidljivih

Sve ostalo je bolje na 5d3 i to ubedljivo. Imam 5ds koji je prakticno 5d3 sa drugim senzorom i shutterom i mnogo je bolji u AF sistemu, merenju svetla u WB merenju, komandama, opcijama, dupli slot za kartice, viewfinder itd... Ako ti brzina nije primarna i imas vremena da za svoje fotke (ne fotkas sport ili vencanje), tesko da ces videti neke ogromne benefite sa 5d3 umesto 6d.

DarkoD
Prijatelj sajta

Uto Jun 26, 2018 11:31 pm

Hvala svima na iscrpnim odgovorima bas ovako nesto mi je trebalo.
Sto se tice portretnog stakla mozda ste u pravu pogledao sam malo po netu oko te 135ice i stvarno mi se cini kao bolje rjesenje, rijetko i radim neke portrete u zatvorenom tako da mi to i odgovara.
Nekako sam isao da za prvu kupovinu uzmem portetno staklo i nesto wide za landscape i to neka stoji pa ce da se dodaje a i vremenom tijela da se mijenjaju.
Hvala jos jedno svima na odg, sada sredinom mjeseca cu biti u Americi pa cu vjerovatno pazariti 6d i 16-35 f4 i ovu 135icu, pa se javljam sa novostima

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Uto Jun 26, 2018 11:57 pm

^
Posle te 135 nista ispod 85 1.2 II, zapravo to bi za tebe bilo idealno sem ako ne nameravas da fotkas svadbe i tako neke dogadjaje... Ima polovnih za 1000~1200e, prodaju ljudi zbog 85 1.4 IS, daleko funkcionalnije staklo sa daleko manje CA, brzi precizniji AF, ostrina je bolja, ali to je tebi najmanje bitno, kao i meni, samo ja sam ga ipak prodao i nabavio 85 1.4 IS.

DarkoD
Prijatelj sajta

Uto Jul 10, 2018 4:19 pm

Evo mali update situacije, kupio sam objektive samo jos da nadjem 6d mark 1, ovamo u americi vrlo tesko naci novog to je bilo na rasprodajama za 999 usd i sve je prodato, a ni polovnog nisam za sad nasao, sad jedna opcija je polovni 5d mark 2 za oko 600usd, e sad ne znam kakav je 5mk2 u odnosu na 6d?
A od obj sam kupio 16-35 f4 i 135 f2

ivicasu
Prijatelj sajta
Pridružio se: Uto Jul 25, 2017 11:05 am

Sre Jul 11, 2018 7:22 am

Nemoj 5D mkII, ima jako loš fokus (ono u mraku praktično ne radi)... Sačekaj da naleti 6D.
Nikon D750 + 12-24 F4 + 35mm F2D + 50mm f1.8G + 70-200 f4 VR + SB-900 + YN568

https://www.flickr.com/photos/ivica-vojnic/

>