Forum

• 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23

ivicasu
Prijatelj sajta
Pridružio se: Uto Jul 25, 2017 11:05 am

Re: Početak portreta...2017 (LightRooM edit)

Uto Jun 12, 2018 7:14 am

Meni se ona gornja u prirodi dopada u smislu poze, ekspresije i kadra... Jedino mi obrada nije legla, suviše je "mekana", po meni to mora malo svetlije i kontrastnije... Znači sasvim solidna fotka, kojoj fali još malo obrade...
Nikon D750 + 12-24 F4 + 35mm F2D + 50mm f1.8G + 70-200 f4 VR + SB-900 + YN568

https://www.flickr.com/photos/ivica-vojnic/

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Uto Jun 12, 2018 3:43 pm

E pucko dragi kolega, kada govorim o likovnoj kuluturi i kompoziji kadara verovatno sam dosadan, a kada kritikujem fotografije upravo u tim segmentima i savetujem da se autor fotografije posveti ucenju, likovnoj kultiri, onda sam verovatno arogantn i nadmen, deluje kao da pemetujem... Ipak istina je da svuda ima mnogo fotografija, pa i ovde na forumu, koje u osnovnim likovnim elementima kao sto je boja, jednostavno nisu dovoljno dobre, kao sto ni fotografija koju si kometarisao nije dobra... Iz tvog kometara moze da se zakljuci  zasto nije dobra.
U tovom kometaru jedino se ne slazem vezano za kompozciju kadra i stereotipno ucenje vezano za zablju perspekitvu kako je treba izbegavati, generalno proizvoljne preporuke i savete vezane za ugao snimanja ne treba slusati, bas te takve "Ja bih izbegavao tu zablju perspektivu, retko kad ispadne dobro." objasnicu i zasto... Elementi u kadru, njihova povezanost, i sta mi kao autori zelimo da postigneom, definisu sve, pa i perspektivu iz koje nastaje kadar, ugao snimanja... Ne postoji validna preporuka nekog uvaznog autora ne ovako, ne onako... Ako se pozivamo na knjige, teoriju fotografije, u likovnoj kulturi sve je vec zapisano, i jedino je ta vrsta likovnog a samim tim i fotografsko obrazovanja  merodavna, zato smatram da nam nije potrebno ucenje Peter Hurley-a koji ako je dobar u tome sto radi, ako su mu fotografije likovno vredne, dobar je zato sto se skolovao kroz likovnu kultur, kao sto bi i mi trebali... I da je nabolji, sigurno nije dobro sve sto radi, zato i ne volim to ugledanje ne pojedine autore, najcesce puko kopiranje svega od obrade do kadrova, koji su svojim dobrim radovima postali slavni, ali ima tu i losih radova, a dobro od loseg odvaja likovno obrazovanje, i kod njega, i kod nas.
Likovno obrazovanje obuhvata sve pravce umetnickog izrazavanja, samim tim i fotografiju... Kada to kazem u komentaru na fotografiju mislim na gradivo koje je namenjeno fotografiji, a koje je ipak u vecini osnovinih elemenat isto za sve umetnicke pravce, ili nacin umetnickog izrazavanja.
---
@VeNoM
Zemo, ne mozes samo da cacks WB na fotografiji koja ocigledno zahteva vise korekcija, upravo iz razloga koje je pucko naveo. Fotografija je puna neskladnih kontrasta, od izraza lica u odnosu na odevnu kombinaciju (to je najmanji probelem), do boja koje se u sve to ovako intezivne ne uklapaju bas najbolje. Crna odevna kombinacija, sa intezivnim toplo hladnim bojama u okruzenju cini da te boje suvise dolaze do izrazaja, prsto receno pojele su glavni motiv.
U prilog jednostavan kolor edit ove fotografije kojim se diskreno naglasava model, boje uklapaju untezitetom prema crnoj odevnoj kombinaciji, i sa melanholicnom atmosferom koja prozima ceo kadar... Tu je i slikovito bojasnjenje zasto je kadar skolski dobar.
Prikačeni fajlovi
DSC02368-Orginal & Edit.jpg
DSC02368-Orginal & Edit.jpg (1.18 MiB) Pogledano 112 puta

pucko
Registrovani član
Pridružio se: Uto Avg 08, 2017 10:49 am

Sre Jun 13, 2018 5:08 am

upravo tebe sam i cekao sa komentarima, zato sto sam znao da ces se nadovezati i dodati sve ostalo sto se meni na fotki ne dopada a nisam pomenuo. Mozda nisam bio skroz jasan ali sam znao da ces ti literatno daleko bolje objasniti

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Sre Jun 13, 2018 6:30 am

^
Pa bio si skroz jasan, ja sam taj koji zbog svog nevestog pisanja cesto nisam jasan :P
Ovaj deo vezan za zablju perspektivu, tacna je konstatacija da to najcesce ne ispadne bas dobro, ali to nije zbog perspektive, to je zbog autor kome je eto tek tako doslo da fotka iz zablje perspektive bez objektivnih razloga u sadrzaju kadra, postavci modela itd. A savet kao savet moze nekoga potpuno da odvrati od toga da koristi donji ugao snimanja, koji je recimo dobar ako zelimo da objekat izgledati dostojanstvenije, uzvisenije, snaznije, sto naravno na ovoj fotografiji nije slucaj, ali na nekoj drugoj moze da bude... Odnos likovnih elemaneta u kadru i nacin na koji zelimo da predstavimo glavni motiv odredjuju ugao snimanja a ne Peter Hurley-a :P
Neka radi kako ko hoce, ali ako pricamo o tome da treba uciti, i raditi, mislim zapravo siguran sam da treba u najvecoj meri da se okrenemo literaturi koja se bavi teorijom umetnosti, jer u likovnoj umetnosti nalaze se svi odgovri na dileme koje imamo u radu na terenu prilikom kadriranja, a isto tako teorija umetnosti nam daje odgovore ako imamo neke dileme u obradi, pre svega znanje o bojam, recimo koja kolor sema odgovara sadrzaju kadra, sta predstavljaju odredjene boje, odnos boja itd.
Poenta cele price je da talnat i znanje treba da se bazira, razvija, nadogradjuje na zdravim osnovama... Sve moze da bude korisno pametnom i talentovanom aturo, ali ipak ne mogu neki net tutorijali da budu bolja baza od necega sto je vekovna mudrst, od necega cime se covek kroz vekove bavio, proucava, istrazivao, i nesto sto je konstatno nadogradijavo, a to je teorija umetnosti iz koje nama sustinski treba 1% pa i manje tog znanja i mudorosti da bi nam fotografije ako nista drugo bile makar lepe :)

VeNoM
Prijatelj sajta
Pridružio se: Pet Feb 05, 2016 10:36 pm

Sre Jun 13, 2018 8:51 pm

skoro sve isto kao i kod prethodne...
Prikačeni fajlovi
DSC02439.jpg
DSC02439.jpg (715.21 KiB) Pogledano 92 puta

VeNoM
Prijatelj sajta
Pridružio se: Pet Feb 05, 2016 10:36 pm

Pon Jul 09, 2018 3:05 pm

85 u kućnoj varijanti gde je prozor izvor svetlosti i srebrna zaštita šoferke kao zilberica.
Prikačeni fajlovi
DSC04328.jpg
DSC04328.jpg (1011 KiB) Pogledano 42 puta

Vlajko
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Feb 18, 2016 9:45 pm

Pon Jul 09, 2018 4:06 pm

Crop sa leve strane, sta ce ti prozor samo odvlaci paznju svojom belinom i one vertikale u pozadini sve mozes da kloniras ostalo mi se dopada :)
Flickr: https://www.flickr.com/photos/132390555@N07/
Instagram: https://www.instagram.com/xyz_images/
Bilo kakva upotreba sadrzaja nije dozvoljena bez mog pismenog odobrenja / Do not use any media without my written permission

Oldtimer
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 6:19 am
Kontakt:

Uto Jul 10, 2018 6:06 am

VeNoM primedbe Vlajka  bih mogao da stavim kao copy paste! 
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23

>