Forum

ivicasu
Prijatelj sajta
Pridružio se: Uto Jul 25, 2017 11:05 am

I ja se oprobah u fotkanju hrane :)

Sre Jun 13, 2018 7:21 am

Prvi put ovako nešto radim. Posao uleteo na brzaka tipa "ej možeš doći za pola sata?". Nisam imao prilike ni da se prethodno malo edukujem na ovu temu. Zamislio da radim sa prirodnim svetlom (kad sam nešto radio za svoju dušu, radio sam tako), međutim to nije bilo moguće u njihovom prostoru. Poneo sam softbox i dve table stiropora za svaki slučaj, a na kraju je to bio moj setup za fotkanje. Odmah da kažem, podloga za fotkanje i escajg su tu tako postavljeni jer su oni želeli da bude fotkano onako kako će se servirati, bez dodatnih detalja ili nekog posebnog dekorativnog setupa. Po mom mišljenju, bolja podloga bi bio drveni sto, al ajd, kad moralo ovako. Sve sugestije su mi dobro došle. Posao je završen, gazda zadovoljan, ali ja bih ipak voleo da čujem šta može još bolje da se odradi za sledeći put :)
Prikačeni fajlovi
IVC_0233.jpg
IVC_0233.jpg (713.8 KiB) Pogledano 77 puta
IVC_0166.jpg
IVC_0166.jpg (632.52 KiB) Pogledano 77 puta
IVC_0253.jpg
IVC_0253.jpg (572.16 KiB) Pogledano 77 puta
IVC_0382.jpg
IVC_0382.jpg (592.11 KiB) Pogledano 77 puta
IVC_0368.jpg
IVC_0368.jpg (678.92 KiB) Pogledano 77 puta
Nikon D750 + 12-24 F4 + 35mm F2D + 50mm f1.8G + 70-200 f4 VR + SB-900 + YN568

https://www.flickr.com/photos/ivica-vojnic/

ivicasu
Prijatelj sajta

Re: I ja se oprobah u fotkanju hrane :)

Sre Jun 13, 2018 7:24 am

Još malo... ovo je samo nekoliko random primera od 60 jela, ali u principu dovoljno da se shvati o čemu se radi ;)
Prikačeni fajlovi
IVC_0277.jpg
IVC_0277.jpg (605.38 KiB) Pogledano 76 puta
IVC_0392.jpg
IVC_0392.jpg (590.23 KiB) Pogledano 76 puta
IVC_0425.jpg
IVC_0425.jpg (546.06 KiB) Pogledano 76 puta
IVC_9421.jpg
IVC_9421.jpg (641.44 KiB) Pogledano 76 puta
IVC_0430.jpg
IVC_0430.jpg (492.85 KiB) Pogledano 76 puta

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Sre Jun 13, 2018 7:37 am

Meni ovo mnogo lepo izgleda u svakom smislu, lepo upakovani kadrovi, svidja mi se ovo diskretno secenje tanjira i daske u prvom planu, koliko toliko odvaja bitno od nebitnog... Da si fotkao za moj restoran bi bi prezadoviljan. Vidjao sam i bolje radove, ali kada je nesto dobro to sto je nekome nesto bolje samo je stvar ukusa. Ipak Igro i kolege koje fotkaju komericjano daleko su kompetentniji da daju svoj sud o ovome, ja ovo vise komentarise iz ugla korisnika usluge, i konzumeta glanog motiva :P

Oldtimer
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 6:19 am
Kontakt:

Sre Jun 13, 2018 7:58 am

Ivicasu  ne izgleda loše, šta više! 

VeNoM
Prijatelj sajta
Pridružio se: Pet Feb 05, 2016 10:36 pm

Sre Jun 13, 2018 8:15 am

ja mogu da kažem da sam ogladneo.

Vlajko
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Feb 18, 2016 9:45 pm

Sre Jun 13, 2018 10:24 am

Super si odradio posao i treba da bude zadovoljan :)
Ono sto bi mogao da probas da se poigras u obradi, ako se bolje zagledas u hranu, ono sto se desava na tanjiru je to da sve boje dobiju neki zuto/oker(mozda), boju pohovane hrane kao neki kolor kast iako to u prirodi ne izgleda tako ali valjda pod uticajem vestacke rasvete i onim kako to aparat i senzor vidi.
Pogledaj paradajz on je crven ali ima tu zutu skramu, isto tako se desava i sa zelenim detaljima. Najveci sex koji sam imao kad sam slikao nekk vocni kup, koji je imao kiwi, bananu, pomorandzu(crvenu, narandzastu), mandarinu ovako u prirodi izgleda super ali na fotki iz aparata haos, sve otislo u tu neku zutu, kao da su se sve boje od toga sto slikas izmesale.
Pogledaj radove onih ukrajinaca koji razvaljuju hranu tipa na shutteru, njima svaka boja na tanjiru govori 100 jezika.
Malo sam eksperimentisao u ps i najbolji sam efekat postizao upotrebom selective colors, posebno u tabovima, neutral, whites, blacks, a boje cackas u zavisnosti sta je na tanjiru, naravno da nema sanse da postignes sve u jednom layeru ali u nekoliko selektivnih layera moze da se cudo napravi, naravno kontrast posebno onaj iz nik kolekcije daje ti onaj wow efekat kao i neka suptilna vinjeta.
Flickr: https://www.flickr.com/photos/132390555@N07/
Instagram: https://www.instagram.com/xyz_images/
Bilo kakva upotreba sadrzaja nije dozvoljena bez mog pismenog odobrenja / Do not use any media without my written permission

IgorM.-Serb
Administrator
Pridružio se: Uto Jan 05, 2016 12:09 am

Sre Jun 13, 2018 1:40 pm

Ovo je jako dobro bravo :) Sad par detalja o kojima treba da razmisljas, sitnice ali poprilicno bitne :) Prva stvar koju sam primetio da je na nekim fotkama izguzvan stoljnjak , tako da to pre fotkanja lepo zategni :) Druga stvar imas na nekim footkama mrlje od hrane masnocu , to isto sredis pre fotkanja , uzmes maramicu i lagano to obirses da se ne maltretiras u post produkciji :) I trece na nekim fotkama su ti neki delovi hrane tamniji u odnosu na celu fotku to si mogao malo da namincas u ps:) I za kraj jedan savet kad radis sa vestackim svetlom. Kao sto si radio uzmes soft box  a ispred soft boksa namestis juvidur (tako nekako se zove) mlecnu platiku od 2 -3 mm debljine i pucas kroz njega , na taj nacin ces dobiti jos lepse svetlo , i repliciraces u potpunosti lepo dnevno svetlo :) Ali sve u svemu ovo je jako dobro odradjeno :) Igrom slucaja radim postprodukciju kao glavni editor za jednu od najvecih servisa za hranu iz USA  i direktno saradjujem sa njihovim fotografima  i veruj mi u odnosu na neke od njih 2 klase si  bolje odradio posao:) Svaka cast :) 

Oldtimer
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 6:19 am
Kontakt:

Sre Jun 13, 2018 2:25 pm

ivicasu  ovo što je rekao Igor  je ocena onog ko zna o čemu piše,a mi svi sa foruma treba da budemo ponosni na Vas! Igore  i ja sam našao neku satisfakciju time što sam uočio  i što bih i ja možda korigovao, a nisam stručnjak za oblast- recimo neispeglane stolnjake i mrlje. Nisam hteo da komentarišem jer generalno fotografije su jako dobre, a i da ne kvarim taj opšti pozitivni utisak o seriji...

ivicasu
Prijatelj sajta

Sre Jun 13, 2018 8:23 pm

Hvala svima na komentarima! Moram biti iskren, nisam očekivao toliko pozitivnu reakciju :D Baš mi puno znači!

Vlajko,

To za boje mi je jedan kolega isto predložio da probam. Treba probati, ali se ja pomalo bojim selektivnog igranja boja kod ovakvih stvari, ne vidim baš najbolje neke nijanse crvene i zelene i mogao bih napraviti više štete nego koristi... možda, možda i ne bih, svakako vredi probati ;)

Igore,

Nemaš pojma koliko mi znači ovaj tvoj komentar! Znam da je ovo jedan od tvojih terena i nije mi baš bilo svejedno kakva će biti tvoja reakcija. Svačija ovde ima težinu, ali u ovom slučaju, tvoja posebno. Neke od ovih stvari što si naveo sam primetio na licu mesta... zatezao sam stoljnjak i brisao tanjire, ali je bilo tura kad u žurbi između dve porcije nisam stigao (konobari mi ulećali sa novim porcijama dok još nisam pripremio "teren"), ili sam jednostavno u panici zaboravljao :D Posle par sati i sutradan je već bilo drugačije, manje panike, pa i manje propusta :D   Ovo sa juvidurom ću morati da probam, recimo ovde sam imao problema sa prejakim sjajem na "masnijim" delovima hrane (srećom nije bilo puno takvih).

Još jednom, hvala svima :D  Čovek odmah dobije volju da se još više trudi i radi.

IgorM.-Serb
Administrator
Pridružio se: Uto Jan 05, 2016 12:09 am

Sre Jun 13, 2018 8:54 pm

Nema na cemu Ivice:) A taj problem sa uletanjem konobara i ostalog osoblja moras da resis pre fotkanja :) Objasnis im da nisi masina i da ne moze to kako oni zamisle samo da bacaju  ko na traci :) Licno ja kad radim dok ne zavrsim jelo ne stavljam drugo :) Naravno uvek ispostujem still i sve sto hoce onaj sa kojim sam se dogovarao, aranziranje stola pozadina, nacin obrade itd  ( ja dam sugestije ako oni hoce drugacije odradim tako pa dobiju losije fotke) :) Sto se tice tih odsjaja nisu oni losi do mere dok ne puknu hilighti , a sa ovim juvidurom dobijaces lepsi gredient  (od hilighta do senki) tako da je jako jako koristan :) Probaj i onaj beli mlecni papir i to nije lose resenje:) 

>