Forum

• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Oldtimer
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 6:19 am
Kontakt:

Re: Moje Princeze

Pet Avg 11, 2017 8:09 am

aleksandar82 fina je i ova sa sokom, prava dečija fotografija! Lepo!

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Pet Avg 11, 2017 12:29 pm

Aleksandar82 napisao:
Hvala Nenade na komentaru,
presete ne koristim sem jednog kojeg sam sam napravio a to je da radi korekciju objektiva i kromatsku aberaciju na svakoj slici prilikom importa.

Tako da ako ima negde nečega viška ili nešto sam sam zeznuo :D.
Svestan sam ja sam ja daleko još od nekih al svaki dan po malo. Mislim da i dalje još uvek nemam oko za kadar, razmišljam, gledam, slikam, radim obradu pa valjda će i kadar doći.

Posle pohvale sad nesto malo konkretnije :)
Mislim da su ove dve fotke eksponirane kako treba u odnosu na kontra svetlo, jer da nisu nebo bi pregorelo bez mogucnosti da se vrati obradom. Cesto se fotografije eksponiraju prema modelu pa kasnije pregorelo nebo "faraba " kroz obradu, sto je na neki nacin i prihvatljiv kompromis jer ipak je model glavni motiv a ne nebo, svakako nije dobro kada nebo gori, estetski nije lepo pored toga sto ta svetla povrsina previse privalci paznju posmatraca. Meni se vise dopada kada je fotografija ovako eksponirana kao sto si ti uradio, da mogu da se vrate detalji u hajlajtovima i senkama bez mnogo gubitka u kvalitetu. Obrada tome i sluzu, da bi se korigovalo svetlo i kolorit u skladu sa idejom, a sve sto se radi u obradi podredjeno je glavnom motivu, to je poenta i smisao svake obrade.

Ovo sto si ti napravio skroz je dobro, znaci neka ti ovo bude neka baza za dalji rad, vodi racuna o detaljima, i nigde nemoj da zuris, ako nemas inspiracije da nesto radis ostavi za neku drugu priliku, ali se zato svakoj fotografiji posveti do maksimuma :) Meni je trebalo 5 meseci intezinvog rada na obradi da postavim osnovu iz koje sam razvio sve ovo sto sada moze da se vidi na mojim fotografijama po pitanju obrade... Tek posle te osnove po pitanju obrade i pravilnog koriscenja opreme poceo sam ozbiljno da se bavim kadrovima... Rad sa opremom, kadrovi, svetlo, obrada,  za nekoga ko se nije bavio fotografijom malo je to previse elemenata koje treba pre svega razumeti i povezati u jednu celinu kako bi se dobila dobra fotografije... Ti si krenuo od obrade isto kao i ja, a opremom se svakako bavis kroz rad... Mislim da je pametno sto si tako uradi, ne moze sve od jednom, mora da postoji neki plan sa jasno definisanim ciljevima, a tu dolazimo do veoma bitnog i najbitnijeg elementa sveke fotografije, a to je kadar i kompozicija kadra, to nece doci samo od sebe... Mnogi su tako mislili pa zato i dan danas ne kapiraju koliko su im fotke bezveze i pored vrhunske obrade, svetla, i ne znam cega. Kompozicijom kadra i sastavom kadra fotografija prica pricu, donosi i naglasava emociju, sve sto je dobro na fotografiji dobro je zbog kompozicije i sastava kadra, a sve sto je lepo, lepo je zbog svetla i obrade, tako ja to vidim. Jedan primer sa naseg forum, isti motiv 3 fotke, prva je top, svetlo, obrada, sve je to ok, ali dijagonala koja povezuje dva motiva cini ovaj kada mocnim i zanimljivim, ostale nisu tako efektene svoje misljenje zasto nisu napisao sam u temi, sve je to zbog kompozicije kadra.

Poenta price... Ako zelis dobru fotografiju moraces ozbiljno da se posvetis kompoziciji kadra, edukacija na tom polju vise je nego pozeljna, ja sam je imao kroz slikarstvo, a kada sam prestao da se bavim opremom i kada je obrada malo izasla iz fokusa sve to primenio sam na fotografijama, do duse vise spontano i po osecaju, ali i to mora iz necega da se razvije... Trebalo je samo malo vremena da se naviknem da posmatram kadrove kroz tazilo, i da u sve to ukavkulisem obradu, sta od toga sto smeta u kadru moze obradom da se sredi/ukloni, a da ne menja sutini/smisao fotografije. Moraces lagano sa tim dok steceno znanje i rad na terenu ne postanu "rutina", ta rutina dobrog kadriranja narocito je bitna kada treba brzo da se reaguje, kada nemas kontrolu nad desavanjima u kadru, a ti se vec sada nalazis u toj situaciji sa decom :) tako da nemoj to previse da te brine sto kadrovi trenutno nisu bas najbolji, ali nemoj ni ovome da se nadas "razmišljam, gledam, slikam, radim obradu pa valjda će i kadar doći" ako se oko toga ne potrudis na pravi nacin ;) Kada imas vremena, kada mozes sve da postavis, ili je to sto zelis da fotogafises vec postavljeno, kao recimo neki pejzas, onda lagano proanaliziraj to sto vidis, definisi glavni motiv, osmisli kompoziciju od oblika i linija u kadru tako da na najbolji nacin predstavis glavni motiva, isto to uradi obradom, to neka ti bude cilj, a kroz rad i umerenu edukaciju doci ces do tog cilja. Teme preopisirna za malo konkretnije pisanje putem foruma, ali mozemo o pojedinim detaljima, elementima koji te zanimaju kroz konkretne primere koje budes postavlja... Ovako putem foruma makar u kratkim crtam mogu da ti dam neke opste smernice u kom pravcu da krenes.

Pozravljam te kolega... Nadam se da ces u svemu ovome naci nesto korisno za sebe, a ja sam pokusao licnim iskustvom i kroz jedan konkretan primer da te usmerim, i recima docaram sve sto sam smatrao da je bitno za tvoj dalji rad na polju fotografije :) Ne mogu da ti predlozim neku konkretnu literaturu na temu kompozicije, kada sam se time bavio nije postojao internet :P ali predlazem ti za pocetak neko lagano sto konkretnije gradivo bez mnogo filozofiranja. Bitno je da ne navalis na sve to odjednom, iscitias za jedan dan i to je to, na taj nacin neces nista postic, praktican rad i edukacija mora skladno da funkcionisu ako zelis rezultate ;)

Aleksandar82
Registrovani član
Pridružio se: Čet Nov 10, 2016 10:05 pm

Sub Avg 12, 2017 1:00 pm

Pre sve hvala svima na komentarima, koje sam pročitao al nikako da uhvatim vremena da Vam odgovorim.

@nesas
ako je iko slikan onda su to one. Nema dana a da nisu slikane, da li sa fotoaparatom ili sa telefon. Do te mere da sad već i same uzimanju mobilni i jedna drugu slikaju, tako da kad ih slikam one same se nameštaju, ali kako su ipak dece brzo im dosadi da ih ja nemeštam, pa dobijem od njih dosadan si :D.

@IvicaSU
slikao sam u jpg, jer sam išao sa prijateljim na izlet, pa onda varijatna da im odmah prebacim slike ...
mada realno dosta često imam problem sa oštrinom slike, ako se ne slika iznad 150 nikako ne mogu da dobijem sliku dobru a da ne izgleda kao da je strešena. Barem meni tako deluje. Uključena je stabilizacija slike, ne mlatim sa aparatom, polako okidam.
Mada mi i iso pravi dosta noisa pa ne prelazim 800, a dok sam imao oly epl6 pravio sam slike i sa 1600. Poredio sam ta dva čini mi se da je bolja slika na nikonu u RAW formatu, ali oly pravi bolje slike ako se rade odmah u JPG.
Jedino da probam da ti pošaljem jednu RAW sliku pa da vidiš ili da probaš da uradiš oštrenje, možda samo ja ne znam da uradim to. (nije isključeno :)).

@Oldy
meni je interesantna, imam još dve pa ću ih postaviti. Meni deluju onako stockerske :)

@nenad
Svaki komentar mi je koristan, i pozitivan i negativan, a ponajviše ovako opširan te ti na odvojenom vremenu posebno zahvaljujem.

Kad sam napisao da će valja i kadar doći, mislim da ću uspeti da izvežbam oko, da pored sebe vidim neke interesantne slike. Sad da kad slikam razmišljam o kadru, trećine, linije, balans, nameštam se, uklapam, moram da analiziram da to napravim ali i dalje nekako nisam siguran kako će kadar da ispadne na kraju. Jednostavno mora da prođe vreme i da se radi isto ko i sa vožnjom auta, sad i ne razmišljam kad vozim.

Negde proletos kad su bili oni protesti, slikao sam to bio svaki dan. Za mene izazov, uvek sam slikao na Aperture mode, nikad nisam koristio eksterni blic, protesti uvek u 19, taman sumrak i završi uvek u noć, ljudi se kreću, ja imam samo kit objektiv, nekako nisam zadovoljan sa iso veći od 800, a posle ni sa 400. Zadatak je bio dokumentarna slika, da bude svetla i da ne bude mutna. Znači veći ss, što je moguće manji F zbog svetla, a ni premali jer često imam puno ljudi u kadru, a opet kad slikam treba mi često 55mm gde je F na 5,6... Tada sam tako slikao i razgovara sa jednim novinarom fotografom, analizirao šta sam dobio pa se sutradan opet vraćao tamo, pa sam svaki dan pomerao to znanje da sam posle dve tri nedelje sve slikao u manual modu, i danas slikam u manualu. Naučio sam da obraćam pažnju na postavke aparata, a da stignem i da razmislim o kadru, ali sam tih dana bio konstantno u tome. Sad odem neko opušteno slikanje u M, i desi mi se par puta da jednostavno nisam obratio pažnju na postavke. Hoću da kažem da čovek mora da bude u tome konstanto, da svaki dan voziš i da će stići i ta rutina. Naravno nisam ja sad stigao do maksimuma, naprotiv, već sam napravio eto jedan stepenik da smem da se upustim da slikam u M modu.

Gledam da i obradu što više savladam, samo moram da nađem malo više slobodnog vremena. Učim tako što nešto uradim i vidim šta sam dobio, i sad znam da sa tom kombinaciom mogu to da dobijem, pogledam neki tutorijal, probam vidim šta dobijam pa nešto pokupim...

Aleksandar82
Registrovani član

Sub Avg 12, 2017 3:40 pm

još dve sa Palića,

prva "Al je kiselo", mi se manje sviđa obrada, sređivo sam je samo u LR, i tu sam oštrio i to mi se ne sviđa, ali je bolje nema oštrih senki.

druga, "Pijemo Limundu", tu mi se čini da je bolja obrada, jedino sam možda treba na tom liku na boloj majic da smanjim još malo hailitove ili da potamnim. Sad mi to bode oči.

Možda i grašim :)
Prikačeni fajlovi
Palić 20170723 0001-52, NIKON D3300 with 18.0-55.0 mm f-3.5-5.6, ISO 100, 1-320 sec at f - 3,5, forum.jpg
Pijemo Limunadu
Palić 20170723 0001-52, NIKON D3300 with 18.0-55.0 mm f-3.5-5.6, ISO 100, 1-320 sec at f - 3,5, forum.jpg (516.2 KiB) Pogledano 56 puta
Al je kiselo, NIKON D3300 with 18.0-55.0 mm f-3.5-5.6, ISO 100, 1-320 sec at f - 4,5, forum.jpg
Al je kiselo, NIKON D3300 with 18.0-55.0 mm f-3.5-5.6, ISO 100, 1-320 sec at f - 4,5, forum.jpg (455.25 KiB) Pogledano 56 puta

Oldtimer
Globalni moderator
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 6:19 am
Kontakt:

Sub Avg 12, 2017 6:21 pm

aleksandar82 tačno "al je kiselo" nije oštra fotografija. Ali, ni pijemo limunadu nije sjajna fotografija takodje. Previše je svetla i bez detalja leva strana na curicinom licu...efekat koji nastaje kada se fotografiše po jakom suncu. Možda je malo mogla da pomogne obrada i da se suzbiju highlight-i

IgorM.-Serb
Administrator
Pridružio se: Uto Jan 05, 2016 12:09 am

Sub Avg 12, 2017 6:42 pm

Na pijem limunadu smanji malo hilghte na licu cere☺

NenadRistic
Prijatelj sajta
Pridružio se: Čet Jan 28, 2016 12:57 am

Sub Avg 12, 2017 7:18 pm

Pozadina nemirna, previse detalja bez nekog reda i smisla u kompoziciji kadra na obe fotke, pored toga prvi plan prva fotka sve isceno. Znam kako su nastale fotke i jasno je zbog cega je sve ovako kako jeste, ali to ne menja cinjenicu da kao portretna fotografija ovo nije dobro, ovako nije a na istoj lokaciji uz adekvatno kadriranje i mozda na nekom drugom mestu, ne znaci da ne moze da bude, u tome i lezi izazov. Nije jednostavno, a nije ni komplikovano napraviti dobru/korektnu portretnu fotku ni kada je pozadin i prvi palan sa manje elemenata u kadru, da ne kazem neutralna jer svaka je neutralna ako ne odvlaci paznju posmatraca, ali je ovako mnogo teze uhvatiti dobar kadar. Svetlo na prvoj ostro ali ne smeta, smeta sto je lose izbalansirano i previse intezivno, na drugoj ravno i nekako mi ne ide uz ovaj kadar, mada meni nekako to ravno svetlo nije po ukusu ne vezano za ovu fotuku.

Aleksandar82
Registrovani član

Sub Avg 12, 2017 8:26 pm

Hvala na komentarima i kritikama, sad znam šta da ispravim. :)
Nazad u labaratoriju :D 

ivicasu
Registrovani član
Pridružio se: Uto Jul 25, 2017 11:05 am

Sub Avg 12, 2017 10:57 pm

Samo ću da pitam da li ti AF stoji na "auto", ili neki drugi mod? Ja lično preferiram single spot i stavim tačku tamo gde ja želim da mi bude fokus (u ovom slučaju na očima). Kada pričam o oštrini, čini mi se da nije strešenost problem, već baš to, da je fotka mekana, a verovatno zbog toga što je fokus tu negde, ali nije baš tamo gde treba da bude (na drugoj fotki sa limunadom je očigledno na njenoj desnoj šaci).

Takođe ne znam da li si probao spot merenje svetla da koristiš... To je velika prednost Nikon sistema, pošto i tela u najnižoj klasi poseduju tu opciju... Lupam, ako model gleda u sunce, fokusiraš i mesriš svetlo na tom najsvetlijem delu lica i fotka odlično ispadne, ako je u kontra svetlu, još bolje, lice bude potpuno pravilno eksponirano, dok pozadina pregori, što kod krupnih portreta nije ni bitno tj. pozadina nije bitna... mada ja lično koristim matrix, pa guram kompenzaciju +/- do jedne blende u zavisnosti od scene, ali tu već treba prakse, tj. već ti sam moraš da razmišljaš kako razmišlja i svetlomer na aparatu ;)

Eto koji tehnički savet...

A ono što si pisao u vezi protesta, to zaboravi... sa tim objektivom to jednostavno ne ide, mora nešto sa većom blendom... Puno njih kaže oprema nije bitna, e pa bitna je! Lep zalazak sunca ćeš ufotkati i sa malo boljim telefonom, ali neko dešavanje u pokretu pod lošim svetlosnim usovima ni pod možda...
Nikon D750 + 12-24 F4 + 35mm F2D + 50mm f1.8G + 70-200 f4 VR + SB-900 + YN568

https://www.flickr.com/photos/ivica-vojnic/

pucko
Registrovani član
Pridružio se: Uto Avg 08, 2017 10:49 am

Ned Avg 13, 2017 6:19 am

da, sve ono sto je Nenad rekao, meni na drugoj se cini da je malo omasen fokus. Potrudi se vise oko pozadine i ostalih elemenata, lepo dete i lep model uz malo paznje bice ekstra fotke
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

>